De fleste af de offentlige aftrædelsessteder på rastepladser langs vejene er væk og forsvundet fra jordens overflade - senest er toiletbygningen på rastepladsen ved Nygård på Højrebyvej forsvundet.
Lolland Kommune har sparet aftrædelsesstederne væk, men glemt at få justeret politivedtægten, hvorefter man kan blive idømt en bøde på 500 kroner for forstyrrelse af den offentlige orden, hvis man er nødt til at træde af på naturens vegne.
- Men hvis man nu ikke har andre steder at gøre det end netop i naturen er disse bøder vel ikke helt rimelige?
- Folk gør det alligevel. de stiller eller sætter sig diskret i græsset dækket af bildøre, beretter flere over for Folketidende, der selv tjekkede det og kunne - hvis avisen ikke havde taget anstændigheden i ed - have bragt en kavalkade af tissende mænd og ditto kvinder.








1:
Hvor smålige er man lige i Lolland Kommune? Bliver rart den dag alle politikerne bliver sparet væk!
Navn: m.rasmussen
Dato: tor, 29/07/2010 - 20:05
(Anmeld kommentar)
2:
Med alle de instanser der bliver sparet på i Lolland Kommune, burde mængden af arbejde, som skal udføres af kommunalt ansatte også falde. Der burde kunne spares en del, ved at fritstille dem.... eller bare startende med dem, der har skulle administrere, de nu forsvundne, toiletter.
Navn: Pelle Kjeldgaard
Dato: fre, 30/07/2010 - 00:29
(Anmeld kommentar)
3:
Ja man sparer igen de forkerte steder, få dog fyret nogle af alle de leder mellem leder under leder med mere, det er dem der koster, ikke et toilet, der må da værer nogen i park og vej til ar ordne dem, de skal jo få dagen til at gå med lidt anden end at kører rundt i bil.
Navn: hansen
Dato: fre, 30/07/2010 - 11:21
(Anmeld kommentar)
4:
I glemmer vist at regeringen har besluttet 0 vækst for kommunerne, hvilket betyder, at vi i 2010 skal spare 85 mill. på det nuværende budget og 85 mill. yderligere i 2011 budgettet !!
Nå ja så skal Borgmesteren jo lige havde 720000kr i årsløn
altså det er jo lige 60000kr i månedesløn så sider han sikkert i nogle bestyrelser med nogle formandsposter som man sikkert også får en klat penge for at bestride.
Mon ikke at vi skal til at kalde os for Lukkeland istedet for Lollland.
Ib Rene Udkants Danmark
Navn: ReH
Dato: fre, 30/07/2010 - 11:42
(Anmeld kommentar)
5:
Jo eller kommunen med flest leder mellem leder under leder det er der de kan sparer, nej de ansætter heller nogle flere leder. Få dog rydet op en gang for alle, ellers er der ikke noget at sige til der skal spares på de syge handicappet og børnene, de kan ikke forsvarer sig. Nej man fyrer heller dem på gulvet i stedet for toppen. Den borgmester må da snart se i øjnene at han skal stoppe eller få rydet op i toppen og ikke gulvet.
Navn: hansen
Dato: fre, 30/07/2010 - 13:44
(Anmeld kommentar)
6:
Selvfølgelig er kommunen under voldsomt pres fra regeringen, men derfor behøves man jo ikke, at reagere så amatøragtigt i sin spareiver. Først slukker vi gadebelysningen - dernæst fjerner vi toiletterne fra rastepladserne ........ alt imens andre gode kræfter forsøger at hive turister til Lolland ...... joh, de får da noget og fortælle deres venner når de kommer tilbage til Tyskland.
I ord forsøger Lolland at tale sig til at være en innovativ kommune der er med på fremtidens udfordringer - men i det daglige .... gadebelysning og toiletter ...... der tænker Lolland kommune som i de gamle sogneråd et par kommunalreformer tilbage.
Navn: Morten Nakskov
Dato: fre, 30/07/2010 - 20:39
(Anmeld kommentar)
7:
Jeg er dødtræt af at kommunerne nedlægger offentlige toiletter. De begrunder det med at de bliver smadret. Men det løser jo ikke problemet, vi skal
jo allesammen på wc og denne trang forsvinder jo ikke bare fordi de lukker toiletterne.
Jeg vandt ODIS-konkurrencen, fordi jeg netop tog dette emne op og interesserede kan læse nærmere her http://www.findtoilet.dk/.
Løsningen må være bedre opdragelse af disse unge knægte eller større straffe. Eller evt. kameraer foran toiletterne og så mulighed for os at
sende SMS til kommunen, når vi opdager smadrede toiletter. På denne måde har man gerningsmændenes ansigter og nogenlunde tidspunkt for
ødelæggelserne fra de SMS'er som bliver sendt.
Har også haft kontakt til DSB fordi de også p.gra. hærværk lukker toiletterne, hvilket jo bare bevirker at folk besørger på perronerne, hvilket man
tydeligt kan lugte.
Lad os nu få denne diskussion frem i offentligheden og KRÆVE disse toiletter åbnet samt evt. bemandet, så vi roligt kan ta' hjemmefra uden at
skulle frygte ikke at kunne komme på toilettet i det offentlige rum.
/Tine
Navn: tinem
Dato: søn, 01/08/2010 - 14:12
(Anmeld kommentar)
8:
Nu er det jo ikke sådan at, de ansatte i park og vej barre ligger og brænder diesel af på landevejen, de har mange rigtig mange opgaver som de pga. manglende mandskab simpelthen ikke kan nå, de er også ramt hårdt af sparekniven, der må ikke ansættes flere.. opgaver er der nok af...
Navn: brumba
Dato: ons, 04/08/2010 - 10:56
(Anmeld kommentar)
9:
Ja men så kunne man måske lade være med at komme 6 mennesker for at lave et lille huld i et fortov, det kunne jeg havde lavedet aflene. Så var der 5 til noget andet.
Navn: hansen
Dato: ons, 04/08/2010 - 11:32
(Anmeld kommentar)
10:
Ja det kan jeg nu godt se, men tænk lige på at, de måske er et sjak der kører rundt til forskellige opgaver (jeg ved det ikke)så sætter man sku da ikke lige 4 mand af et eller andet sted, til næste opgave er de sikkert igang alle 5 mand, hvis nu der var køretøjer nok til alle mand, så var der nok flere små sjak der kørte rundt, men det er nu engang sådan at, der til bestemte opgaver kan forekomme at, et par stykker står og kigger, måske var det lige da du kørte forbi ? måske hele sjakket var igang lidt efter, måske de ventede på ham der var igang skulle blive færdig med hans opgave før de kunne komme igang..dette sker tit og så tror folk at de ikke laver noget, prøv at tænke på det.
Navn: brumba
Dato: ons, 04/08/2010 - 12:19
(Anmeld kommentar)