100 fans i masseslagsmål efter fodboldkamp i Parken
Foto: Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
Jens nøRgaard Larsen /Scanpix
Politibetjente kæmpede søndag aften for at skille over 100 fans fra FC København og Brøndby IF fra hinanden, da fansene efter et lokalopgør i Superligaen endte i et "masseslagsmål" uden for stadion, oplyser Københavns Politi.
- Det er ikke gået, som vi har ønsket, da der er 100 til 200 fans, der har været i masseslagsmål ved B-tribunen. FCK-fans væltede et hegn og løb over mod Brøndbyfansene, siger vicepolitiinspektør Henrik Møller til Ritzau.
Der er ikke umiddelbart fans, som er så medtaget, at de er kørt med ambulance til hospitalet, oplyser politiet, der havde trukket stavene for at få ro på fansene.
Kampen endte 1-1, efter at FC København scorede i kampens sidste minutter. Politiet fokuserede på at få Brøndbyfansene sendt hjem med særtog fra Svanemøllen Station.
- Vi er massivt til stede, og vi har nu fået Brøndbyfansene med toget hjem, så vi regner med at der nu er ro på, siger Henrik Møller.
Politiet har i alt 15 anholdte i løbet af dagen, som de mener kan tilknyttes fodboldkampen. De er anholdt for hærværk, fyrværkeri, narkobesiddelse og vold mod betjente, oplyser politiet.
Brøndby og FCK har lige mange point i Superligaen, og holdene kæmper om bronzemedaljen. Den tætte rivalisering i tabellen har denne gang betydet, at der er udsolgt til kampen i Parken.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned