Dommen blev straks anket til landsretten af forsvarer Michael Juul Eriksen med håb om frifindelse.
Offeret, en øjensynligt helt tilfældig person, blev skudt ned af den dømte mand ved højlys dag ud for en frisørsalon på Frederiksberg Allé, da han forsøgte at flygte fra otte vrede Bloodz-medlemmer, der havde trængt ham op i en krog.
Dommen på 12 år blev afsagt af dommerne og nævningene med 11 stemmer for 12 års fængsel og én for 13 års fængsel.
Dommeren lagde vægt på, at skyderiet foregik på en åben og befærdet gade, og at den dræbte var en tilfældig person, der stod på det forkerte sted på det forkerte tidspunkt.
Udover de 12 års fængsel er 28-årige Khaled Ghali blevet dømt til at skulle betale to millioner i erstatning til den afdødes mor og tre søskende.
Khaled Ghali har sagen igennem påstået, at han burde frifindes, fordi drabet skete i nødværge, da han ville beskytte sig selv over for de tidligere bandekammerater, der var ude efter ham.
Retten i Glostrup lagde ved voteringen også vægt på, at retten til at handle i selvforsvar mindskes ved bandetilknytning, og at Khaled Ghali affyrede fire skud på så kort afstand til offeret, at det var sandsynligt, at kuglerne ville ramme.
Khaled Ghali var ikke selv til stede, da dommen til læst højt af dommeren.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde