Da tre motorcyklister søndag var impliceret i en trafikulykke på Bogø-dæmningen til Bogø, blev også en kun 15-årig dreng fra Nykøbing kvæstet. Det fortæller kilder til Folketidende.dk.
I første gang forlød det, at sønnen, der sad bag på sin mors motorcykel, som væltede ved ulykken, ikke var kommet til skade, men ifølge Folketidende.dks oplysninger, fik han et kompliceret brud i foden.
Oplysninger, som vicepolitiinspektør Peter Compen fra Vordingborg Politi til dels kan bekræfte.
- Det er rigtigt, at den 15-årige kom til skade ved ulykken og blev indlagt på sygehuset – sandsynligvis i Nykøbing - med knoglebrud, siger Peter Compen.
Han har dog endnu ikke oplysninger om, hvor alvorlig skaden er, og om det er foden, det er gået ud over.
Ulykken skete ifølge Sjællandske, da to motorcyklister, der fulgtes ad, strejfede hinanden og kom ud af balance, hvorefter en modkørende motorcyklist – kvinden og hendes søn fra Nykøbing - ramte dem.
Alle tre motorcykler væltede ved sammenstødet, og to af dem brød i brand. De to motorcyklister, der fulgtes ad, blev ifølge Sjællandske begge kvæstet, mens kvinden fra Nykøbing, som havde sin 15-årige søn bag på, blev fløjet til Rigshospitalet med svære skader.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde