16-årig overfaldet med knojern i Nykøbing

En 16-årig dreng blev natten til torsdag overfaldet med knojern og spark af tre andre unge på Nykøbing Banegård, oplyser Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.

Den 16-årige var netop ankommet med toget fra festuge i Vordingborg, da de tre overfaldt ham på perronen.

- Medarbejdere fra DSB fik standset overfaldet, og gerningsmændene stak af, oplyser Palle O. Hansen fra Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.

Mindre end en halv time efter overfaldet anholdt politiet to unge mænd i byen, en 19-årig og en 21-årig, der nu sigtes for vold. Den 21-årige havde et knojern i bukselinningen.

Den tredje formodede gerningsmand var på skadestuen kort efter overfaldet, men her lykkedes det ham at stikke af. Politiet har dog en klar formodning om, hvem han er.

Den 16-årige blev behandlet på Nykøbing Sygehus for knubs.

/ritzau/

Tre unge overfaldt en 16-årig dreng med knojern og spark på Nykøbing Banegård. To anholdt, den tredje stak af.

Offentliggjort Sidst opdateret