17-årig taber amfetamin foran politiet

Hvis man taber narkotika på fortovet, mens man taler med politifolk, så beder man om problemer. Det skete tidlig lørdag morgen for en 17-årig dreng fra Frederiksværk.

En politipatrulje fra Nordsjællands Politi traf drengen på gaden i Frederiksværk. Under samtalen tabte han en lille plastikpose med hvidt pulver på fortovet. Betjentene fandt ikke mere ved at visitere drengen.

Politifolkene besluttede at tage med hjem til den 17-årige for at ransage hans bopæl. Her fandt de 64 gram amfetamin og anholdt drengen, der ifølge politiet fremstilles i et grundlovsforhør senere lørdag.

/ritzau/

Først tabte en dreng amfetamin på fortovet under samtale med politiet. Senere blev der fundet mere under en ransagning af den 17-åriges hjem i Frederiksværk.

Offentliggjort Sidst opdateret