17-årig udsat for gaderøveri
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
17-årig blev overfaldet af tre hætteklædte mænd.
Mandag aftens fik politiet en anmeldelse om, at en 17-årig ung mand fra Nakskov havde været udsat for et gaderøveri i Winchellsgade i Nakskov.
Det var den unge mands mor, der ringede og anmeldte, at hendes søn var blevet passet op af tre mænd iført hættetrøjer.
I Winchellsgade ud for Indrefjorden havde de henvendt sig til ham og bedt om hans mobiltelefon, hvad han dog nægtede at give fra sig.
Efter at være overfaldet med slag og spark stjal de tre mænd hans mobiltelefon af mærket Iphone5 og en jakke af mærket Peak Performance og forsvandt fra stedet.
Ved afhøringen af den 17-årige konstaterede politiet, at han havde skader, der passede meget godt med hans forklaring om, hvad der var sket. Han havde buler i ansigtet, en flænge på overlæben og hudafskrabninger.
Politiet er ikke bekendte med gerningsmændenes identitet.
Signalementet er sparsomt, idet det alene er oplyst, at der var tale om tre unge danske mænd omkring 180 centimeter høje og i alderen omkring 18 til 20 år. De bar alle tre mørkt tøj og hættetrøjer.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker