18-årig er stabil efter knivstik - gerningsmand på fri fod

Midt- og Vestsjællands Politi fik klokken 18.09 melding om, at en mand var stukket med kniv i Roskilde. Offeret var i kritisk tilstand, men meldes senere stabil og uden for livsfare. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

Midt- og Vestsjællands Politi efterforsker torsdag aften et knivstikkeri. En mand på 18 år er stukket ned.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 18-årig mand blev torsdag aften stukket med kniv ved Vindingevej i Roskilde.

I første omgang blev han meldt i kritisk tilstand, men nogle timer senere er der godt nyt om den unge mands helbred.

- Han er stabil og uden for livsfare, siger vagtchef ved Midt- og Vestsjællands Politi Asger Bækstrøm.

Han fortæller, at politiet fik meldingen om knivstikkeriet klokken 18.09.

Der er umiddelbart ingen anholdte. Politiet har undersøgt gerningsstedet og spærrede af ved Vindingevej i Roskilde og undersøgte også området med hunde.

Lidt før klokken 21 oplyser politiet, at afspærringen er ophævet. Selv om politiet endnu ikke har en gerningsmand anholdt, lyder vagtchefen håbefuld.

- Vi har nogle gode skridt at gå efter, siger Asger Bækstrøm.

Den 18-årige mand er endnu ikke blevet afhørt. Det er endnu uvist, hvorfor nogen stak ham ned.

/ritzau/