18-årig erkender bombetrussel mod gymnasium
Politiet anholdt tirsdag eftermiddag en 18-årig mand, som erkendte at stå bag en bombetrussel mod Slagelse Gymnasium tidligere på dagen.
Den unge mand, der selv er elev på skolen, ringede kort før klokken 11 til gymnasiet og hævdede, at en bombe ville eksplodere ved middagstid.
- Det var en kombination af tekniske beviser og et godt samarbejde med gymnasiet, der gjorde, at mistanken rettede sig mod ham, siger vicepolitiinspektør Kurt G. Jensen fra lokalpolitiet i Slagelse til Ritzau.
- Så vi kørte ud til hans bopæl og anholdt ham. Og ved en sen afhøring erkendte han så at stå bag bombetruslen, tilføjer han.
Den 18-åriges motiv til at indtelefonere bombetruslen var angiveligt personlige og uddannelsesmæssige problemer.
Politiet måtte evakuere gymnasiet, der ligger på Willemoesvej i Slagelse, og afspærre området omkring.
Der blev tilkaldt sprængstofhunde, som snusede gymnasiets lokaler igennem. Først flere timer efter blev bombealarmen afblæst.
Sagen betragtes nu som opklaret, oplyser Kurt G. Jensen:
- Så nu sender vi sagen videre til anklagemyndigheden, og så afventer vi en retlig afgørelse.
/ritzau/
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker