18-årig kvinde fortsat sigtet for ildspåsættelse
Foto: Kælderen på adressen Enehøjevej 188 og 190 i Nakskov efter branden midt i oktober.
18-årig kvinde fra Nakskov fik tirsdag forlænget sin varetægtsfængsling i 14 dage. Hun er sigtet for fire ildspåsættelser.
En kun 18-årig kvinde fra Nakskov skal fortsat sidde varetægtsfængslet. Hun indvilgede frivilligt i, at hun fortsat skal sidde varetægtsfængslet foreløbig frem til 2. februar. Den kun 18-årige kvinde er sigtet for hele fire tilfælde af ildspåsættelser, de fleste i Nakskov.
De fire brande den unge kvinde sigtes for er to brande i den kommunale naturskole i Helgenæsparken i Nakskov i maj og juni måned sidste år.
Hun er også sigtet for at stå bag branden i kælderen under Enehøjvej 188-190 i Riddersborgparken 17. oktober sidste år, hvor 16 beboere måtte evakueres.
Endeligt er hun sigtet for den ligeledes påsatte brand få dage senere i en hytte på Campingpladsen i Rødby Lystskov. Den skete 20. oktober.
Kvinden har siddet varetægtsfængslet i surrogat siden 30. november sidste år på Oringe i Vordingborg.
Kvinden er foreløbigt sigtet efter den mildeste af paragrafferne i straffeloven om ildspåsættelse.
Det er fordi, der ikke umiddelbart har været fare for andres liv ved disse brande, og så er strafferammen op til seks års fængsel. Hvis man sætter ild til en ejendom under omstændigheder, så andres liv bringes i fare stiger straframmen op til livstid.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde