18-årig mand truede med økse til jysk gymnasiefest
Flere unge mennesker måtte undvige for ikke at blive ramt af en økse, som en 18-årig fredag aften truede flere personer med, efter at han blev smidt ud fra en gymnasiefest i Frederikshavn.
Teenageren er nu anholdt og sigtet for forsøg på kvalificeret vold og ulovlig våbenbesiddelse.
Det skriver DR Nordjylland.
Den 18-årige mand, der er elev på Frederikshavn Gymnasium, var kort forinden blevet smidt ud fra en gymnasiefest efter noget småtumult sammen med nogle kammerater, oplyser vagtchef Per Vagn Nielsen ved Nordjyllands Politi.
Men mens de tre andre unge tog videre i byen, valgte den 18-årige at tage hjem efter en økse, som han efterfølgende svingede rundt med uden for gymnasiet.
- Han er råbende og højrøstet, og svinger med øksen mod flere personer, der må undvige for ikke at blive ramt, siger vagtchefen til DR Nordjylland.
Manden blev overmandet af politiet og afhørt, men kunne tage hjem i sin egen seng dog med de to sigtelser over hovedet.
Ingen kom til skade under optrinnet.
Ifølge politiet var han småberuset og har aldrig tidligere begået kriminalitet.
/ritzau/
Seneste artikler
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker