180 på motorvejen

Foto: Claus Hansen, arkivfoto

Enkelte bilister burde have lettet foden fra speederen, da de kørte forbi fotovognene i weekenden.

Offentliggjort Sidst opdateret

Fredag og weekenden over har færdselspolitiet nok engang haft fotovognene ude på vejene, og ved fire kontroller har vognene blitzet 208 bilister ud af 4112. Men selvom det ikke var den store procentvise fangst, blev der kørt godt til af dem som overtrådte hastighedsgrænsen.

På Sydmotorvejen ved Maribo holdt fotovognen fredag morgen og formiddag, og her blev der taget 159 billeder, hvor af den ene billist kørte 180 kilometer i timen, hvor man kun må køre 110. I alt blev det til 11 klip for bilisterne på Sydmotorvejen.

Ved Stokkemarke blev der også kørt godt til. Her kørte en bilist 129 kilometer i timen i en 80-zone, hvilket betød et klip i kortet. I alt 16 bilister fik en bøde under kontrollen, der fandt sted søndag fra 7.00–12.50

I Blæsebjerg mellem Stubbekøbing og Gundslev fotograferede fotovognen fredag mellem 7.50–14.00 21 bilister. Hastighedsgrænsen hedder 60, men alligevel kørte en enkelt bilist 92 kilometer i timen. I alt tre klip ved denne kontrol.

På Nykøbingvej ved Radsted Lørdag mellem klokken 9.45–13.30 kørte 855 biler forbi fotovognen. Kun 12 blev fotograferet 115 i timen var hurtigste hastighed, hvor grænsen er 80. To klip blev resultatet af denne kontrol.