181 taget i fartkontroller
Foto: Jan Knudsen, arkivfoto
Jan Knudsen, arkivfoto
Langt de fleste blev taget i kontrol på Sydmotorvejen, hvor der også blev uddelt 19 klip.
Der blev blitzet flittigt, da politiets fotovogne to gange i løbet af weekenden var en tur på Falster for at lave fartkontroller.
Mest travlt var der på Sydmotorvejen på Nordfalster ved Farøbroerne, hvor fartgrænsen som bekendt er sat ned til 90 km/t. Her holdt fotovognen søndag fra klokken 07.52 til 14.00, og i løbet af det tidsrum blev ikke færre end 151 bilister målt til at køre hurtigere end tilladt.
Højest målte hastighed var 143 km/t., og det koster udover en bøde også den pågældende bilist et klip i kørekortet. Samme skæbne overgik i øvrigt 18 andre, der også kørte en del hurtigere end tilladt.
Dagen inden, lørdag, havde en fotovogn også været en tur på Falster. Denne gang var det på Gaabensevej i udkanten af Nykøbing, hvor fartgrænsen er 60 km/t. Her holdt fotovognen i stort set samme tidsrum som om søndagen, nemlig fra klokken 07.49 til 14.00.
I løbet af det tidsrum blev 30 bilister blitzet for at køre for stærkt. Her var højest målte hastighed 82 km/t., hvilket udover bøden kostede et klip i kørekortet, fremgår det af politiets døgnrapport.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde