Det europæiske politisamarbejde Europol oplyser, at 184 formodede medlemmer af en international pædofiliring er blevet anholdt i adskillige lande.
- 670 mistænkte er blevet identificeret, og der er allerede foretaget 184 anholdelser. 230 børn, som er ofre for de forfærdelige forbrydelser, er blevet identificeret og reddet fra at lide yderligere skade, siger Europol-chef Rob Wainwright ifølge nyhedsbureauet AFP.
Historisk set er den koordinerede indsats blandt de største af sin art. Ifølge Europol har efterforskningen stået på i tre år.
På et pressemøde i Haag i Holland onsdag fortæller Rob Wainwright, at han forventer, at den kommende tid vil byde på flere anholdelser i sagen. Og han forventer også, at antallet af reddede børn vil stige.
- Jeg er stolt over det arbejde, vores eksperter har udført med at bistå politimyndigheder rundt om i verden, som har ført til disse banebrydende resultater, siger Rob Wainwright i en pressemeddelelse.
Pædofilringen har været centreret om hjemmesiden boylover.net, som nu er lukket. Siden er ifølge Europol blevet brugt af pædofile med interesse i unge drenge.
Hjemmesiden har ligget på en server i Holland, og der har været op til 70.000 medlemmer på verdensplan. På siden har de opnået kontakt med hinanden, og derefter har de fortsat kommunikationen privat, blandt andet via e-mail.
Siden gav sig ud for kun at være et diskussionsforum, men politiets beslaglæggelser af brugernes computere har afsløret store mængder børneporno
Ifølge Europol er der ikke foretaget anholdelser i Danmark. Anholdelserne er foretaget i Australien, Belgien, Canada, Grækenland, Island, Italien, Holland, New Zealand, Polen, Spanien, Storbritannien og USA.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde