19-årig fængslet for drabsforsøg med flise

Remedierne var en kniv og en betonflise, da to mænd i foråret blev overfaldet i Hyacintgården på Amager.

Fredag blev en 19-årig mand så varetægtsfængslet i 13 dage for at have taget særdeles aktivt del i det blodige overfald, der nær havde kostet den ene mand livet.

Den 19-årige blev fængslet for at have stukket det ene offer flere gange i kroppen med en kniv, hvorefter han tog del i gennembankningen af det andet offer med en betonflise.

De to ofre vaklede efterfølgende ud på Amagerbrogade, hvor de faldt om. Herefter blev de kørt på skadestuen, hvor det til sidst lykkedes lægerne at redde begge mænds liv.

/ritzau/

En 19-årig mand blev fredag varetægtsfængslet for at have deltaget i et drabsforsøg på en mand i Hyacintgården på Amager

Offentliggjort Sidst opdateret