19-årig voldtægtsmand fængslet: Truede offer med kniv
En 19-årig mand er tirsdag eftermiddag blevet varetægtsfængslet i fire uger sigtet for en grov voldtægt mod en 25-årig kvinde i Aarhus, oplyser Østjyllands Politi.
Voldtægten skete søndag den 14. april klokken fem om morgenen i kvindens lejlighed i Aarhus C, efter at hun havde været en tur i byen.
- Gerningsmanden følger efter hende hjem, hvor han trænger ind i hendes lejlighed og truer hende med en kniv til voldtægt, siger politikommissær Mogens Brøndum fra Østjyllands Politi til Ritzau.
Det var en politibetjent, som i sin fritid genkendte manden på Store Torv midt i Aarhus og alarmerede sine kolleger.
- Vi sender så straks en politipatrulje derned og foretager anholdelse klokken 15.45, siger Mogens Brøndum.
Den 19-årige mand har været eftersøgt i offentligheden siden 23. maj. Her bad politiet borgere om hjælp til at finde manden, som under voldtægten blev slået så hårdt i ansigtet af sit offer, at han fik en kraftig flænge på underlæben.
Manden er desuden sigtet for et voldeligt røveri begået lørdag den 4. maj klokken fem om morgenen på Skt. Clemens Bro i Aarhus.
Her frarøvede han en ung mand dennes mobiltelefon og tegnebog, hvorefter han overfaldt manden med knytnæveslag og sparkede benene væk under ham.
Den 19-årige kærede ikke fængslingen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned