19 vidner har afgivet forklaring i sagen om Mia Skadhauge Stevn

Politifolk, vidner fra nattelivet og ekskærester til drabstiltalt har afgivet forklaring ved Retten i Aalborg.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 37-årig mand er ved Retten i Aalborg tiltalt for at have voldtaget, dræbt og parteret 22-årige Mia Skadhauge Stevn.

Hun forsvandt søndag 6. februar 2022 om morgenen efter en bytur i Aalborg.

19 personer har afgivet forklaring i sagen, der blev indledt 7. juni og ventes afsluttet 28. eller 29. juni.

Du kan få et overblik over vidnerne her.

* Fire vidner, der var i byen i Jomfru Ane Gade, har forklaret om deres indtryk af Mia Skadhauge Stevn, i timerne før hun forsvandt.

* Tre kriminalassistenter og to hundeførere har berettet om de fund, der blev gjort i Hammer Bakker og i Dronninglund Storskov.

* Tre tidligere kærester har fortalt om, hvordan de oplevede den tiltalte.

* Mia Skadhauge Stevns nære veninde har berettet om byturen, der endte med Mias forsvinden, og den daværende kæreste har fortalt om forholdet til Mia.

* Den tiltaltes kammerat, der selv har været sigtet i sagen, har ligeledes været indkaldt som vidne.

* Det samme har en mand, der befandt sig i Hammer Bakker, og som mener at have observeret den 37-årige ved sin bil.

* En tidligere arbejdskollega samt en kvinde, der gik til judo i samme klub som den tiltalte, har også siddet i vidneskranken.

* En retsmediciner har udtalt sig om den mulige dødsårsag.

Kilder: Ritzau, retssagen.

/ritzau/