20-årig kendt skyldig i voldtægt af barn

Manden nægtede sig skyldig i anklagerne. Arkivfoto: Claus Hansen

En mentalerklæring skal afgøre, om en 20-årig mand skal i fængsel, efter han blev kendt skyldig i voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje med et barn.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 20-årig mand fra Falster blev tirsdag ved Retten i Nykøbing kendt skyldig i blufærdighedskrænkelse og voldtægt ved andet seksuelt forhold end samleje med et barn under 12 år.

Anklageskriftet, der var rejst mod den 20-årige mand, beskriver, hvordan han gentagende gange fra oktober 2020 og to år frem har begået overgreb mod en mindreårig pige.

Det skulle være foregået i et hus og en enkelt gang ved en container, der ligger tæt på huset.

Senioranklager Charlotte Skovmand fortæller, at manden og pigen ikke er i familie, men at hun ikke kan komme nærmere ind på deres relation.

Mentalerklæring

Manden nægtede sig skyldig i alle anklager, men endte altså med at blive kendt skyldig.

Selvom skyldskendelsen er på plads, er der endnu ikke faldet en dom i sagen.

- Man afventer selve straffen, til der er udarbejdet en mentalerklæring af manden. Herefter finder man ud af, om han er egnet til at modtage en fængselsstraf, eller om der bliver tale om en anden foranstaltning, siger Charlotte Skovmand.

Hun fortæller, at alt materialet skal sendes ind til Retspsykiatrisk Klinik, som herefter skal tage stilling. Det kan tage alt fra nogle måneder til et halvt år, estimerer senioranklageren.

Straffelovens paragraf 216 og 225

For voldtægt straffes med fængsel indtil 8 år den, der har samleje med en person, der ikke har samtykket heri. Det samme gælder den, der tilsniger sig samleje med en person, der forveksler gerningspersonen med en anden.

Stk. 2. For voldtægt straffes med fængsel indtil 12 år den, som har samleje med et barn under 12 år. På samme måde straffes den, som er fyldt 22 år og har samleje med et barn under 15 år.

Stk. 3. Straffen efter stk. 1, 1. pkt., kan stige til fængsel i 12 år, hvis voldtægten har haft en særligt farlig karakter eller der i øvrigt foreligger særligt skærpende omstændigheder.

Stk. 4. Ved fastsættelse af straffen skal der lægges vægt på den særlige krænkelse, der er forbundet med lovovertrædelsen.

Stk. 5. Det skal ved straffens fastsættelse i almindelighed indgå som en skærpende omstændighed, at forurettede er offer for menneskehandel.

§ 225. Bestemmelserne i §§ 216-224 finder tilsvarende anvendelse med hensyn til andet seksuelt forhold end samleje.

Kilde: danskelove.dk