Lørdag formiddag glødede og ulmede halmballerne stadig på Maribovej mellem Nakskov og Vesterborg, og vejen var spærret i begge retninger helt frem til efter middag.
Klokken 02:02 natten til lørdag fik politi og brandvæsen en melding om, at de var brudt i brand, og da brandfolkene og politibetjentene kom frem, kunne de sande, at 200 halmballer blev ædt af de voldsomme flammer.
Artiklen fortsætter under billedet...
Det tog mange timer at slukke den voldsomme brand. Foto: Lars DalsigLars Dalsig
Lukket for trafik
Annonce
Da Folketidende taler med vagtchefen 09:36 var en del af Maribovej stadig lukket for trafik.
På Vejdirektoratets Trafikkort fremgik det, at vejen var spærret i begge retninger, da brandvæsenet arbejdede på stedet.
Det gjorde brandfolkene helt frem til 13:30.
Beboer evakueret
Halmballe-branden var så voldsom, at der var frygt for, at den ville sprede sig, oplyser vagtchefen.
Derfor måtte en beboer evakueres fra sit hjem på den modsatte side af vejen.
Heldigvis er beboeren ikke kommet til skade.
Brandstiftelse
Politiets efterforskning af branden er gået i gang, og politiet "betragter det som en forsætlig brandstiftelse," siger Nicolai Lynge.
For at finde ud af, hvad der er sket, har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi en opfordring til borgerne.
Annonce
- Vi søger stadig vidner. Hvis der er nogen, som har set noget, biler eller personer køre eller gå derfra, eller noget andet som stikker ud, så er vi selvfølgelig interesseret i at få en henvendelse fra dem, siger vagtchef ved Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi, Nicolai Lynge.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker