En 21-årig mand er blevet varetægtsfængslet i 13 dage for at have begået et røveri, efter at have kastet ætsende salmiakspiritus i hovedet på sit offer.
Manden, det gik ud over, fik ætset hornhinderne i begge øjne og kan have fået varig skade på synet.
Røveriet skete mandag på Vesterbro i København, da offeret - en 35-årig mand - kom kørende på sin scooter.
Da han holdt tilbage for tre mænd, der tilsyneladende ville over gaden, sprøjtede de den ætsende væske i hovedet på ham og stjal scooteren, hans Rolex-ur og vielsesring, samt hans tegnebog med 3500 kroner.
Scooteren blev et par timer efter opdaget af en politipatrulje ved et værested på Halmtorvet, hvor politiet anholdt tre, der var i besiddelse af såvel mandens røvede ejendele som salmiakspiritus.
De to andre anholdte - to mænd på 31 og 33 år - blev tirsdag løsladt efter grundlovsforhør i Københavns Dommervagt. Alle tre nægtede sig skyldige.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde