22-årig mand mister livet ved sammenstød med varebil
Landevej sydvest for Viborg er genåbnet efter et frontalt sammenstød, som kostede en 22-årig mand livet.
En 22-årig mandlig bilist fra Silkeborg er afgået ved døden efter et frontalt sammenstød med en varebil på Grønhøj Skivevej sydvest for Viborg mandag eftermiddag. Mandens pårørende er underrettet.
Det oplyser Midt- og Vestjyllands Politi.
Føreren af varebilen er kommet til skade, men hans tilstand er ikke kritisk, fortæller vagtchef Ole Vanghøj til Ritzau.
Der er tale om en 64-årig mand fra Odense.
Vejen blev spærret som følge af ulykken og blev genåbnet kort før klokken 20.
Sammenstødet skete tilsyneladende i forbindelse med en overhaling, men politiet er i tvivl om, hvem der overhalede hvem.
Foreløbig tyder undersøgelser fra stedet dog på, at det var den 22-årige mand i personbilen, der kom over i den modsatte kørebane og ramte varebilen.
- Men vi kan ikke drage nogen konklusioner, før vi har modtaget den endelige rapport fra bilinspektøren, siger Ole Vanghøj.
En bilinspektør blev tilkaldt efter ulykken for at indsamle fysiske beviser fra ulykkesstedet. Samtidig søgte politiet vidner til ulykken - netop fordi det var småt med oplysninger om hændelsesforløbet.
- De trafikanter, der var på stedet, og som vi har talt med, kan ikke forklare, hvem der foretog overhalingen. Derfor vil vi meget gerne tale med andre, der har overværet ulykken, sagde Ole Vanghøj.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned