25-årig kvinde er i livsfare efter trafikulykke i Aalborg
En kvinde fra Aalborg er lagt i koma efter trafikulykke. Politiet mener at have fundet fører, der flygtede.
En 25-årig kvinde fra Aalborg er lagt i kunstig koma, efter at hun blev kvæstet i en trafikulykke tirsdag, hvor to biler stødte sammen.
Føreren af den anden bil flygtede fra stedet, men kort tid efter anholdt politiet en 24-årig mand, som menes at have ført bilen - en BMW.
Han er sigtet for at have efterladt en person i hjælpeløs tilstand og for at have kørt bil i narkopåvirket tilstand.
Det oplyser vagtchef Jess Falberg fra Nordjyllands Politi.
Ulykken, der blev anmeldt til politiet klokken 17.41, skete på Budumvej i Aalborg.
To bagvedkørende bilister gav politiet et så godt signalement af den mand, der flygtede fra stedet efter sammenstødet, at det ikke varede længe, før han blev anholdt.
- Han var taget hjem til ejeren af bilen, fortæller vagtchefen.
Den 24-årige mand nægter at have været i bilen.
- Men det er vi ret sikre på, at han var, siger Jess Falberg.
Manden er i forvejen kendt af politiet og er tidligere dømt for at være til fare for andre i trafikken.
- Vi har desuden en mistanke om, at der godt kan have været yderligere en person i bilen. Vi ved, hvem han er, men har endnu ikke fået kontakt til ham, siger vagtchefen.
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker