26-årig sigtet for knivstik begår selvmord i arrest
En mand blev anholdt for at stikke en cykeltræner ned under et skænderi. Han har begået selvmord i arrest.
En 26-årig mand, der var sigtet for grov vold mod en cykeltræner, har taget sit eget liv, mens han var anbragt i Viborg Arrest.
Det bekræfter Jens Ole Pedersen, der er leder af lokalpolitiet i Silkeborg, onsdag formiddag.
Han ønsker ikke at udtale sig om dødsfaldet.
Den 26-årige blev anholdt af politiet, efter at en træningstur for et ungt cykelhold udviklede sig dramatisk tirsdag. Her blev en cykelrytter kørt ned, og holdets træner blev stukket med en kniv.
Episoden fandt sted på Vinderslevholmvej ved Kjellerup mellem Silkeborg og Viborg omkring klokken 18.
- Af ukendte årsager rammer en bilist en af cykelrytterne bagfra, sagde vagtchef Henrik Nielsen fra Midt- og Vestjyllands Politi tirsdag aften.
Efter påkørslen standsede både bilisten og cykelrytterne. Der opstod en diskussion og derefter tumult mellem cykelholdets træner og bilisten, og det endte ifølge politiet med, at bilisten stak træneren i maven med en kniv.
Træneren blev bragt til skadestuen, men han var ikke i livsfare.
Cyklisten, der blev påkørt, slap fra uheldet med skrammer og havde ikke behov for at komme på skadestuen.
Bilisten blev anholdt og sigtet for grov vold. Han skulle efter planen fremstilles i grundlovsforhør onsdag med henblik på varetægtsfængsling.
Den 26-årige begik ifølge politiet selvmord, mens han var frihedsberøvet i arresten.
Kriminalforsorgen bekræfter, at en person er død i Viborg Arrest onsdag.
- Vi kan af hensyn til reglerne om tavshedspligt ikke komme ind på de nærmere omstændigheder omkring dødsfaldet, skriver Kriminalforsorgen i en mail.
Dødsfaldet skal undersøges af Kriminalforsorgen, og dernæst skal Folketingets Ombudsmand se på sagen. Det er kutyme, når en person, der er frihedsberøvet, dør.
I 2019 var der 12 dødsfald blandt indsatte i fængsler og arresthuse. Heraf var ni af dem ifølge Kriminalforsorgen selvmord.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned