27-årig bankrøver melder sig selv efter to røverier
En ung, lokal mand erkender at have begået to røverier i Sindal i maj. Han er varetægtsfængslet i fire uger.
Maskeret og bevæbnet med en kniv slog en 27-årig mand til mod to forskellige banker i Sindal nær Hjørring i maj. Manden har tilstået at stå bag begge røverier.
Fredag er manden blevet fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Hjørring og efterfølgende varetægtsfængslet i foreløbigt fire uger.
Det oplyser Nordjyllands Politi.
Den 27-årige mand er fra lokalområdet og meldte sig selv til politiet i Hjørring torsdag aften. Grundlovsforhøret fredag foregik for lukkede døre, og derfor er det sparsomt med detaljer om sagen og gerningsmanden.
- Grundlovsforhøret foregik for lukkede døre af hensyn til efterforskningen, siger politikommissær ved Nordjyllands Politi Peter Skovbak.
Sikkert er det dog, at manden truede med en kniv ved begge røverier.
Det første fandt sted 3. maj, hvor Sparekassen Vendsyssels filial i Sindal blev røvet. Og 20. maj gik det ud over Jyske Banks afdeling i stationsbyen.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde