28-årig litauer død efter drukgilde
Drabet på en 28-årige litauer, der 10. december 2011 blev fundet i sit hjem i landsbyen Borbjerg øst for Holstebro, var tilsyneladende kulminationen på et drukgilde, der havde varet i flere døgn.
Den 28-årige litauer har boet i Danmark i mange år, og han tilbød ofte landsmænd husly, når de var i Danmark for at søge arbejde.
Således også de tre litauere på henholdsvis 28, 41 og 46 år, der i disse dage står tiltalt for drabet på den 28-årige ved et nævningeting ved Retten i Holstebro.
Fredag den 9. december startede med drikkeri blandt de fire mænd. Ifølge de tre mænds forklaringer i retten og tidligere faldt de alle i søvn om aftenen. Næste morgen fandt de tre den 28-årige beboer død på en madras på stuegulvet.
Ingen af de tre overlevende mener, at der havde været skænderi eller slagsmål.
Ifølge retsmedicinerne havde den 28-årige fået mere end 40 slag og spark, hvilket medførte to store blødninger indenfor den hårde hjernehinde og en brækket næse.
Den afdøde kan have overlevet hjernelæsionerne i et par timer, men er død af følgerne af disse læsioner samt nedsunket blod fra den brækkede næse.
Næste morgen gjorde de tre litauere huset grundigt rent og kørte mod hjemlandet. De fortrød dog i Polen, vendte om og meldte sig til politiet.
Det var meningen - ifølge de tre tiltalte - at den 28-årige herboende landsmand skulle finde noget arbejde til dem, men den forklaring harmonerer ikke med de personlige oplysninger, der kom frem på retssagens første dag.
Ifølge anklageren var den 28-årige svært alkoholiseret og havde ikke haft andet end løst arbejde i perioder, og opholdet i huset i Borbjerg var da også præget af massiv druk fra morgen til aften.
Sagen fortsætter indtil tirsdag, hvor der ventes at falde dom.
/ritzau/
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker