28-årig varetægtsfængsles efter biljagt ved Fårevejle
En personbil bakkede angiveligt ind i en politibil to gange, da en patrulje forsøgte at stoppe den søndag aften i Fårevejle. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
To mænd blev anholdt efter bil angiveligt forsøgte at køre fra politiet. En er mandag blevet fængslet.
Efter en episode søndag ved Fårevejle, hvor politiet løsnede skud mod en bils dæk for at standse den, er en 28-årig mand mandag blevet varetægtsfængslet til 20. maj.
Det skriver anklagemyndigheden ved Midt- og Vestsjællands Politi på det sociale medie X.
Af opslaget fremgår det, at den 28-årige blandt andet er sigtet for vold mod tjenestemand, i det en politibil blev påkørt, såkaldt vanvidskørsel og forsøg på grov vold.
Sagen startede, da Midt- og Vestsjællands Politi søndag aften fik en anmeldelse om, at to personer havde smadret vinduer i et hus i Fårevejle og truet en mand på livet.
En patrulje fik kontakt til en bil, som de mistænkte var involveret, men som ikke standsede.
Da patruljen kørte efter bilen, kørte den omkring 120 kilometer i timen i en byzone, oplyste Midt- og Vestsjællands Politi mandag morgen.
Undervejs blev der kastet en potteplante ud af vinduet fra personbilen, ligesom bilen også to gange bakkede ind i politibilen ifølge politiets udlægning.
Ved en af påkørslerne var den ene polititjenestemand på vej ud af patruljevognen, og i forbindelse med påkørslen afgav betjenten derfor skud mod dækkene på bilen.
Det standsede heller ikke bilen, men den blev dog standset kort efter, da den tabte fart, lød det mandag morgen.
Udover den 28-årige blev en 32-årig mand også anholdt i forbindelse med episoden, og mandag morgen lød det, at ingen af de to umiddelbart skulle i grundlovsforhør.
Det fremgår ikke af opslaget mandag aften, hvorfor den 28-årige alligevel blev fremstillet.
Den 28-årige mand tog forbehold for at kære varetægtsfængslingen.
Den Uafhængige Politiklagemyndighed (DUP) er blevet orienteret om, at der blev affyret skud.
/ritzau/
Seneste artikler
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Ønsker at forbedre kommuners økonomi: Lokale borgere kommer med vidtgående forslag
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker