30-årig mand stukket ned i Kolding er uden for livsfare

Mand stukket med kniv i maven ringede selv til alarmcentralen og tog så på hospitalet.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 30-årig mand fra Fredericia blev tirsdag eftermiddag stukket ned med en kniv i Skovparken i Kolding.

Han er uden for livsfare, oplyser Sydøstjyllands Politi i en pressemeddelelse onsdag formiddag.

Skovparken ligger tæt på Kolding Sygehus. Det lykkedes manden selv at tage til sygehuset og ringe til politiet for at meddele dem, han var blevet stukket i maven og var på vej for at få behandling.

- Manden er blevet opereret og er nu - efter det oplyste - uden for livsfare, skriver politiet.

Tirsdag fortalte vagtchef Jeppe Thranum til Ekstra Bladet, at manden var kommet meget til skade.

Der er foreløbig ingen anholdte, men politiet er i gang med at efterforske episoden. Gerningsstedet bliver undersøgt med blandt andet hunde og teknikere, lyder det.

- Den indledende efterforskning har ikke umiddelbart ført til fastlæggelse af et hændelsesforløb eller identifikation af en gerningsmand, skriver politiet.

Politiet ville tirsdag ikke oplyse, om den 30-årige er kendt af politiet i forvejen, men kunne til gengæld udelukke, at han har relation til bandemiljøet.

Politiet modtog opkaldet fra manden klokken 16.30 tirsdag.