32-årig sigtes for at have dræbt Emilie Meng
Politiinspektør Kim Kliver og vicepolitiinspektør Rune Nilsson hos Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi holder pressemøde om politiets efterforskning mod den 32-årig fængslede i sagen fra Kirkerup, på politistationen i Næstved. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Mand, der er sigtet for at have bortført og voldtaget 13-årig pige, sigtes nu også for drab på Emilie Meng.
En 32-årig mand sigtes af politiet for tilbage i 2016 at have bortført og dræbt Emilie Meng. Det oplyser Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi på et pressemøde onsdag.
Manden blev anholdt søndag 16. april i forbindelse med bortførelsen af en 13-årig pige fra Kirkerup sydøst for Slagelse.
Han blev dagen efter varetægtsfængslet, og i forbindelse med efterforskningen har Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi besluttet at rejse sigtelse også om bortførelse og drab på Emilie Meng.
Hun forsvandt 10. juli 2016 fra Korsør. Flere måneder senere, 24. december samme år, blev liget af den 17-årige gymnasieelev fundet i en sø nær Borup på Midtsjælland.
På pressemødet anerkender politiinspektør Kim Kliver den sorg og frustration, som pigens familie har været udsat for.
Han understreger samtidig, at der kun er tale om en sigtelse. Der er ikke truffet beslutning om at rejse tiltale, lyder det fra politiinspektøren.
- Vi kan ikke komme ind på, hvordan han forholder sig til sigtelsen, siger Kim Kliver.
Imidlertid oplyser hans forsvarer, advokat Karina Schou, til Ritzau, at han nægter sig skyldig.
Den 32-årige mand sigtes for at have frihedsberøvet, voldtaget og dræbt Emilie Meng.
Allerede under den oprindelige efterforskning var den 32-årige i søgelyset, fremgår det af en udtalelse fra politiinspektøren.
En bil, han tidligere har ejet, er blevet beslaglagt i Slovakiet. Den har samme mærke som den, politiet tidligere efterlyste i forbindelse med Meng-sagen.
I et retsmøde 17. april blev den 32-årige varetægtsfængslet.
Han sigtes også for at have overfaldet en 15-årig pige i november 2022 i Sorø. Hun gjorde kraftigt modstand og undslap, selv om hun blev truet med kniv.
Pigen er elev på Sorø Gymnastikefterskole, og forstanderen siger til Berlingske, at der er lettelse ovenpå nyheden om politiets efterforskning.
I denne sag sigtes manden for forsøg på frihedsberøvelse og forsøg på voldtægt, oplyser politiet på pressemødet.
/ritzau/
Seneste artikler
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde