33-årig mistænkes for salg af ulovlige Apple-kopivarer
Apple lancerer høretelefonerne Airpods i San Francisco i 2016. En 33-årig mistænkes af National enhed for Særlig Kriminalitet for at have solgt kopier af Apple-produkter, blandt andet høretelefonerne Airpods. (Arkivfoto). Foto: Marcio Jose Sanchez/Ritzau Scanpix
Ifølge politiet har 33-årig mand blandt andet solgt kopier af Apple-produkter gennem etablerede forhandlere.
En 33-årig mand er torsdag blevet anholdt i sag, hvor han mistænkes for at have solgt ulovlige kopier af Apple-produkter. I forbindelse med anholdelsen har politiet beslaglagt "en større mængde" kopiprodukter.
Det skriver National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) i en pressemeddelelse.
Ifølge Anders-Emil Nøhr Kelbæk, der er politikommissær i NSK, handler sagen om organiseret salg af kopiprodukter gennem etablerede forhandlere.
- Når man sælger kopivarer, bliver den retmæssige producent snydt for indtægt, og en ringere produktkvalitet kan skabe mistillid til producenten hos forbrugerne, siger han i pressemeddelelsen.
Den 33-årige skal ifølge politiet blandt andet have solgt Airpod-høretelefoner, som er lavet til Apple-produkter og koster i omegnen af 1000 kroner for et par.
Anholdelsen skete som led i en koordineret indsats, hvor politiet ransagede fem adresser på Sjælland og Falster. Den 33-årige er sigtet for ophavsretskrænkelser af særlig grov karakter.
Den anholdte vil ikke blive fremstillet i grundlovsforhør, men han vil blive løsladt efter afhøring.
Politiet vil ikke kommentere yderligere på sagen.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned