Den 36-årige Carsten Winkel skal 13 år bag tremmer efter, at han for godt et år siden dræbte den 77-årige Ellen Ingwersen med to kraftige hug med en økse. Det har Retten i Helsingør slået fast.
Den 77-årige kvinde blev dræbt i sit eget hjem i Hornbæk. Den 36-årige er ligeledes fra Hornbæk, og offer og drabsmand kendte hinanden forud for drabet.
Retten i Helsingør anså det for en skærpende omstændighed, at den 36-årige efter drabet havde stjålet værdier fra Ellen Ingwersen, og derfor blev dommen takseret til 13 år mod de normale 12 år for drab.
Politiet fandt Carsten Winkels fingeraftryk på gerningsvåbnet, men den 36-årige har hele tiden påstået sin uskyld. Således også på dommens dag, hvor han ankede sin fængselsdom på stedet.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde