37-årig fører af bil død efter soloulykke i Vejen

En mandlig fører af en bil er død, efter at bilen påkørte et træ og efterfølgende ramte en lygtepæl i Vejen. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

I alt tre personer var i bil, som først påkørte et træ og dernæst en lygtepæl. Føreren var død på stedet.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 37-årig mand er død i forbindelse med en soloulykke, hvor en personbil med tre personer har påkørt et vejtræ i Vejen.

Det oplyser vagtchef ved Syd- og Sønderjyllands Politi Erik Lindholdt.

- Bilen kommer kørende ad Skovvej i vestlig retning, og kort før Boulevarden påkører den et vejtræ, der står i rabatten. Efterfølgende rammer bilen en lygtepæl.

- Manden, der førte bilen, blev erklæret død på stedet, siger han.

De to andre passagerer - en mand på 32 år og en kvinde på 22 år - er bragt på sygehuset. Deres tilstande er stabile.

Alle de involverede kommer fra Polen. Den afdøde mand boede i Danmark.

Politiet ved endnu ikke, hvorfor bilen påkørte træet.

- Vi har haft en bilinspektør til at undersøge stedet derude, og bilen er indbragt, hvis vi skal bruge den til nærmere undersøgelse, siger Erik Lindholdt.

Skovvej blev spærret i forbindelse med færdselsuheldet, men er klokken 19 genåbnet for færdsel, oplyser Erik Lindholdt.

De pårørende er underrettet.

/ritzau/