41 taget i fartkontroller
Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Politiet gennemførte torsdag to fartkontroller på den samme vej, og begge gange var der flere, der blev noteret for at køre for stærkt.
Der går sjældent en dag uden, at mindst en af politiets fotovogne er en tur ude på de lokale veje for at lave fartkontroller, og torsdag var da heller ingen undtagelse.
Denne gang begrænsede kontrollerne sig dog til to, som fandt sted på samme vej og i umiddelbar forlængelse af hinanden.
Det var på Grønsundsvej i Sønder Kirkeby på Falster, hvor fotovognen først gennemførte en kontrol fra klokken 13.35 til 17.15. Her blev 26 bilister taget i at overskride fartgrænsen på 50 km/t., og seks af dem havde så meget fart på, at de udover en fartbøde også kan se frem til et klip i kørekortet.
Højest målte hastighed var 75 km/t., fremgår det af politiets døgnrapport.
Umiddelbart derefter - fra klokken 17.15 til 20.15 - gennemførte man så endnu en kontrol på samme sted, muligvis i den modsatte færdselsretning, men det fremgår dog ikke af døgnrapporten.
Denne gang blev 15 noteret for at køre for stærkt. Heraf kan tre se frem til et klip i kørekortet. Højest målte hastighed ved denne kontrol var 82 km/t., oplyser politiet i deres døgnrapport.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde