Politiet i Sydsjælland fortsætter optrævlingen af en større narkosag, der omfatter et medlem af rockergruppen Bandidos.
Senest er en 43-årig mand tirsdag blevet varetægtsfængslet i et lukket grundlovsforhør i Retten i Næstved.
- Han sigtes for handel med mindst et kilo amfetamin, siger politikommissær Bent Ludvigsen fra afdelingen for organiseret kriminalitet i Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.
Manden kommer som de øvrige fængslede fra Haslev-egnen. En 40-årig Bandidos-rocker og en 49-årig mand har siddet varetægtsfængslet siden 30. juni.
Siden har politiet også anholdt en 28-årig mand, der blev sigtet for handel med 300 gram kokain og et ukendt kvantum amfetamin. Han nægtede sig skyldig.
Politikommissæren kan ikke umiddelbart oplyse, hvordan den 43-årige stiller sig til sigtelsen.
Han blev fængslet til 1. september.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker