49 taget i fartkontroller

Foto: Jan Knudsen, arkivfoto

Politiets fotovogn havde en travl weekend på Lolland.

Offentliggjort Sidst opdateret

LOLLAND Fredag gennemførte politiet flere automatiske trafikkontroller på Lolland.

Indsatsen begyndte i Nakskov på Løjtoftevej ud for nummer 203, hvor kontrollen var på plads i fem timer fra klokken 8.30 til 13.30.

572 køretøjer passerede, og 12 kørte hurtigere end de tilladte 50 kilometer i timen. To bilister kørte endda så hurtigt, at de får et klip i kørekortet - den hurtigste kørte 81 kilometer i timen.
Herefter rykkede kontrollen til Vester Skørringe, nærmere bestemt Nakskov Landevej ud for nummer 43. Her blev der målt fra klokken 15 til 17.15, og 220 køretøjer passerede.

10 blev målt til at køre hurtigere end de højest tilladte 80 kilometer i timen, og en enkelt kørte så stærkt - 109 kilometer i timen - at vedkommende får et klip i kørekortet.
Indsatsen sluttede i Nakskov på Birkevænget ud for nummer 17. Mellem klokken 18.10 og 19.15 blev 18 køretøjer kontrolleret, og ingen af dem kørte hurtigere end de 50 kilometer i timen, der er tilladt på stedet.

Søndag mellem klokken 9 og 13.20 blev 180 køretøjers hastighed målt på Birketvej ud for Godthåbsvej ved Keldernæs.

Her må man højest køre 60 kilometer i timen, men det var der 27, der så stort på. To af dem kørte så stærkt, at de får et klip i kørekortet, og en satte med 100 kilometer i timen dagens rekord - det koster vedkommende en betinget frakendelse af kørekortet.