6000 kyllinger spærrede motorvej

Nordjyllands Politi kunne først sent mandag aften melde klar bane på motorvejen nord for Limfjordstunnelen i Aalborg.

En lastbil med 12 ton kyllinger var væltet i myldretiden kort før klokken 17 og spærrede det sydgående spor i mange timer. Imens måtte bilisterne finde andre veje hjem.

- Lastbilens fordæk eksploderede, og føreren mistede herredømmet, hvorefter lastbilen væltede og spærrede for hjemtrafikken. Det gav store forsinkelser, fortæller vagtchef Poul Badsberg.

En firhjulstrækker kørte ind i lastbilen bagfra, men begge førere slap uden kvæstelser.

- Og det var heldigt, siger vagtchefen.

Det gik værre for de 5-6000 kyllinger, som blev spredt ud over motorvejen i deres bure. Nogle af dem slap ud, men klumpede sig sammen med de indespærrede artsfæller. Alle blev de samlet op og kørt til den sikre død på slagteriet.

/ritzau/

En lastbil med 12 ton kyllinger væltede nord for Limfjordstunnelen og skabte trafikale problemer i Aalborg.

Offentliggjort Sidst opdateret