Endnu en stor halmballebrand opdaget i nat - denne gang nær Skørringe Gods på Falster.
Jakob PoulsenJakobPoulsen
OffentliggjortSidst opdateret
Cirka 700 bigballer med halm står i flammer på en mark ved Årsbankevej nær Skørringe Gods på Falster.
Branden blev anmeldt første gang ved halv fire-tiden onsdag morgen af en forbipasserende, som kunne se, at det røg og brændte kraftigt fra de mange halmballer.
Branden er så kraftig, at den blev anmeldt endnu engang kort før klokken seks af en anden borger, som også kunne se flammerne.
Brandvæsnet er på stedet, men da der ikke er fare for at ilden breder sig til andet, er det ifølge politiets vagtchef planen at lade halmballerne brænde ud under kontrollerede forhold.
Årsagen til branden kendes endnu ikke, men politiet vil i den kommende tid undersøge, om den skal føjes til den række af påsatte brande i halmballer, som har plaget landsdelen hen over de seneste måneder. Disse brande er endnu ikke opklaret.
Annonce
- Det er jo påfaldende, at der kommer endnu en brand af samme slags, så derfor undersøger vi, om den kan kædes sammen med de øvrige brande, siger politiets vagtchef til folketidende.dk.
Har man oplysninger i sagen, vil politiet meget gerne høre om det på telefon 114.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde