78-årig mand forbrændt og holdes i koma
En 78-årig mand ligger i kritisk tilstand på Rigshospitalet i København efter en brand i sin lejlighed i Skælskør. Manden er lagt i kunstigt koma i et trykkammer, hvor han får ilt imod røgforgiftning.
Røgdykkere fandt ham onsdag aften liggende bevidstløs lige ved hoveddøren til hans lejlighed i Vestergade i Skælskør. Så langt formåede han at kæmpe sig væk fra branden, som formentligt opstod i hans køkken ved 04-tiden natten til torsdag.
Brandteknikere skal forsøge at finde den præcise brandårsag.
Opgangens øvrige omkring 10 beboere blev midlertidigt evakueret, men kunne snart vende tilbage til deres lejligheder, oplyser Sydsjællands- og Lolland-Falsters Politi.
/ritzau/
En 78-årig røgforgiftet mand kæmper for sit liv i et trykkammer på Rigshospitalet efter en brand i sin lejlighed Skælskør.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned