Advokat ønsker aflytninger for Højesteret

Landsretten bør ikke få det sidste ord i sagen om politiets omstridte aflytninger af Greenpeace, mener en af de involverede advokater.

- Kendelserne er af en sådan karakter, at det vil være naturligt at søge om tilladelse til at indbringe dem for Højesteret, siger advokat Jakob Arrevad.

Det kræver dog en tilladelse fra Procesbevillingsnævnet at få skubbet sagerne videre i retssystemet.

Sammen med en anden advokat har han protesteret mod Københavns Politis aflytninger af i alt 17 personer med tilknytning til Greenpeace under klimatopmødet.

Byretten fastslog i første omgang, at to aflytninger var ulovlige. Men de øvrige 15 indgreb er blevet godkendt af først byretten og fredag nu også af Østre Landsret.

Sagen har været behandlet bag lukkede døre, og derfor må ingen sige noget om den nærmere baggrund for aflytningerne.

Men inden en byretsdommer lukkede dørene, sagde advokat Arrevad, at han mener, at politiet har "spillet med falske kort". Retsplejelovens betingelser er ikke opfyldt, mener han.

Den anden advokat, der har protesteret mod byrettens blåstempling af aflytningerne, er Poul Helmuth Petersen. Det var fredag eftermiddag ikke umiddelbart muligt at træffe ham for en kommentar.

I Københavns Politi løfter chefanklager Carsten Egeberg nu lidt af sløret for de to aflytninger, som politiet ikke burde have foretaget.

- Byretten siger, at mistankegrundlaget var i orden, men aflytningen var ikke af afgørende betydning for efterforskningen, hvilket også er en af retsplejelovens betingelser, siger Carsten Egeberg.

/ritzau/

Den ene af de advokater, der har protesteret mod politiets aflytning af Greenpeace, mener, at Højesteret bør se på sagen.

Offentliggjort Sidst opdateret