Afspærring af sønderjyske grænser forsvinder til midnat
Kommuner skal stå for at rydde de spærrede grænseovergange og lover fri passage ved midnatstid.
Siden 14. marts har hovedparten af grænseovergangene i Sønderjylland været afspærret på grund af coronasituationen. Men i løbet af aftenen torsdag bliver betonklodser og andet afspærringsgrej fjernet.
Politidirektør Jørgen Meyer fra Syd- og Sønderjyllands Politi fortæller, at man har sat gang i processen.
- Det er kommunerne, som skal stå for det praktiske. Vi har rettet henvendelse til dem, og de oplyser, at grænseovergangene vil være åbne i nat fra klokken 24, lyder det fra politidirektøren.
De 13 grænseovergange ligger i Tønder og Aabenraa Kommuner.
Da regeringen besluttede, at lukke grænserne delvist og indføre såkaldt fuld grænsekontrol, var det i første omgang kun overgangene i Sæd og Kruså samt motorvejsovergangen ved Frøslev, som var åbne.
I juni åbnede overgangene i Padborg og ved Pebersmark så i dagtimerne, men de resterende otte forblev lukkede.
Torsdag aften har regeringen besluttet, at overgå fra fuld grænsekontrol til såkaldt tilpasset kontrol.
- Vi stiler mod at få normaliseret passagen af grænsen meget hurtigt, lyder det fra politidirektøren.
De lukkede grænseovergange har betydet, at der i perioder har været ventetid for bilister, som ønskede at køre ind i Danmark, fordi de skulle kontrolleres.
Med den tilpassede kontrol vil der stadig blive foretaget stikprøvevise kontroller, men der vil ikke være politi til stede døgnet rundt - navnlig ikke ved de mindst trafikerede overgange mod vest.
- Det betyder, at vi kommer til at nærme os den situation, vi havde før Covid-19, siger Jørgen Meyer.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker