Afspærring var til reparation: Mand druknede i Limfjorden
Politi og redningsfolk har fisket en bil op af vandet i Limfjorden. En mand er omkommet. Foto: Free/Yilmaz Polat
Free/Yilmaz Polat
En redningsaktion i Limfjorden var forgæves. Føreren af en bil, der var kørt i fjorden, er erklæret død.
En 84-årig mand druknede, da han onsdag aften kørte i Limfjorden fra kajkanten ved Lindholm Brygge i Nørresundby.
Selv om dykkere var hurtigt fremme og fik manden ud af bilen, lykkedes det ikke at redde hans liv. Han blev erklæret død ved ankomsten til sygehuset.
Ifølge Nordjyllands Politi er det endnu ikke klart, hvorfor manden kørte i havnen.
Men Peter Rudbæk, der er formand for andelsboligforeningen Høje Brygge, der ejer området, kalder det sort uheld.
De pullerter - lave, runde stolper, der normalt blokerer vejen ned til vandet - var nemlig kørt til reparation natten over.
- Det har været et sammentræf, siger Peter Rudbæk til DR Nordjylland.
Det burde dog have været muligt for den ældre mand at se, at han var på afveje, mener formanden.
- Man kan se, at der er kantsten 20 meter før de pullerter, og der skal man sætte farten drastisk ned. Man kan også se, at man egentlig ikke har noget at gøre inde på området, fordi det er privat område.
Den afdøde, der kommer fra Hobro, var efter en ferie på vej hjem fra Aalborg Lufthavn, da han kørte i vandet.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde