Anholdt fra bandeaktion sigtes for hjemmerøveri

Foto: Torkil Adsersen /Scanpix

Et hjemmerøveri i Søllested på Lolland midt i februar kom måske et skridt nærmere en opklaring, da politiet torsdag fandt effekter fra røveriet hos en mand, hvis hjem blev ransaget i forbindelse med en stor aktion mod bandekriminalitet.

Offentliggjort Sidst opdateret

Manden, der er 23 år og fra Nakskov, er nu sigtet for hjemmerøveriet. Han blev i et grundlovsforhør fredag i Retten i Nykøbing Falster varetægtsfængslet i fire uger.

Grundlovsforhøret foregik for lukkede døre. Det skyldes, at to eller tre medgerningsmænd fortsat er på fri fod, oplyser politikommissær Steffen Hedemand, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Det var den 16. februar, at tre eller fire mænd trængte ind til to mænd på 52 og 66 år i deres hjem i Søllested.

De sprængte døren og truede mændene til at udlevere et mindre kontantbeløb og et dankort med pinkode.

Kortet brugte mændene bagefter i en hæveautomat hos Danske Bank i Nakskov, hvor de blev optaget af et overvågningskamera.

Politiet har offentliggjort billeder af dem, og det har givet henvendelser fra borgere, som har henledt politiets opmærksomhed på den 23-årige, der har tilknytning til bandemiljøet.

- Derfor benyttede vi lejligheden ved torsdagens store bandeaktion til at ransage og kigge efter effekter hos ham, siger Steffen Hedemand.

Ud over effekter fra hjemmerøveriet i Søllested fandt politiet en skarpladt pistol i et garageanlæg, som den 23-årige har adgang til.

Derfor er manden sigtet for både hjemmerøveri og ulovlig våbenbesiddelse.

Han nægter sig skyldig og kærede varetægtsfængslingen til Østre Landsret.

/ritzau/