Først var han anholdt. Så vristede han sig fri af en politimands greb - og endte med at overraske betjenten ved at gøre en god gerning.
Episoden udspillede sig lidt efter klokken fire søndag morgen ved banegårdspladsen i Vordingborg, oplyser politiet.
Under et skænderi med kæresten gik manden over stregen og begyndte at bruge sin fysik mod hende. Det fik en politimand, der tilfældigvis stod i nærheden, til at blande sig.
"Det dér skal du stoppe med," lød påtalen fra betjenten, der var i civil.
Derefter rettede manden sin vrede mod betjenten, der til gengæld tog fat i den urolige mand, fik ham anholdt og tilkaldt hjælp.
Mens de ventede på en patruljevogn, blev begge mænds opmærksomhed afledt. De så, at en tredje var ved at begå indbrud i DSBs kiosk.
Den urolige mand fik vristet sig fri. Men i stedet for at stikke af påtog han sig opgaven som ordenshåndhæver: Han løb han efter tyven og fik ham indhentet.
I næste akt blev manden så anholdt for anden gang - og også tyven blev taget med af ordensmagten.
Hos politiet siger vagtchefen, at efterspillet består i en sigtelse for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde