Anholdt: Overtrådte 34 år gammelt indrejseforbud

Foto: Jan Knudsen, arkivfoto

75-årig mand anholdt over 30 år efter, at han blev udvist af Danmark.

Offentliggjort Sidst opdateret

En 75-årig udenlandsk mand måtte sent tirsdag aften sande, at et indrejseforbud for bestandigt også gælder for bestandigt.

Manden blev tilbage i 1985 - altså for 34 år siden - udvist af Danmark med et indrejseforbud for bestandigt. Så da manden tirsdag aften klokken 21.45 blev opdaget, da han forsøgte at komme ind i landet igen, var rejsen slut.

Manden blev anholdt og sigtet for overtrædelse af udlændingeloven, og onsdag blev han fremstillet i grundlovsforhør, fremgår det af politiets døgnrapport.

Det fremgår ikke, hvilket land manden kommer fra.

En anden udenlandsk mand blev også stoppet i grænsekontrollen tirsdag aften og anholdt. Det var en 35-årig, som ikke havde gyldige rejsepapirer på sig og desuden var efterlyst i Danmark. Han blev kørt til arresten i Nykøbing, mens politiet undersøger hans forhold nærmere, oplyses det i døgnrapporten.