Anklager mistænker mand for at afpresse pølsemand
En mand er i Københavns Dommervagt blevet varetægtsfængslet i 18 dage for forsøg på afpresning, der angiveligt er gået ud over en københavnsk pølsemand. Arkivfoto. Foto: Free/Bonnerup Claus
Free/Bonnerup Claus
En mand er mistænkt for at prøve at afpresse københavnsk pølsemand for 92.000 kroner, skriver ekstrabladet.dk.
En mand er lørdag blevet varetægtsfængslet i 18 dage i en sag, der handler om forsøg på afpresning.
Det oplyser Kenneth Jensen, der er central efterforskningsleder hos Københavns Politi.
Ifølge ekstrabladet.dk er der tale om en 49-årig mand, der er sigtet for forsøg på at afpresse en pølsemand for 92.000 kroner.
Manden nægtede sig skyldig, da han lørdag blev fremstillet i grundlovsforhør i Københavns Dommervagt.
Afpresningsforsøget skal være foregået over fire dage fra 8. til 12. september og være gået ud over en mand, der bestyrer en pølsevogn i København, skriver bladet.
Den 49-årige blev anholdt fredag.
Grundlovsforhøret med ham foregik for lukkede døre. Det skete efter ønske fra anklageren, der henviste til, at en mistænkt medgerningsmand er på fri fod.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet