Anklager: Såret formodet pirat skød ikke selv

Den danske fregat "Esbern Snare" kom for et år siden i ildkamp med formodede pirater i Guineabugten. En af dem mistede benet og er bragt til Danmark, hvor retssagen mandag er begyndt mod ham i Københavns Byret. (Arkivfoto.). Foto: Lars Magne Hovtun/Ritzau Scanpix

At en 40-årig formodet pirat har mistet sit ene ben, er eneste grund til, at han er tiltalt, mener forsvarer.

Offentliggjort Sidst opdateret

Det var ikke ham, der skød, men mandag sidder en nigeriansk mand, som den eneste af fire overlevende formodede pirater tiltalt i Københavns Byret efter ildkamp med danske soldater sidste år.

Han har mistet sit venstre ben og sidder derfor i kørestol, mens en tolk oversætter anklager Jonathan Gasseholms forelæggelse til engelsk.

- Det er ikke anklagemyndighedens opfattelse, at det er tiltalte, der skyder mod helikopteren, siger anklageren.

Men den tiltalte nigerianer er anklaget for sammen med tre andre at have udsat danske soldaters liv for fare, da de i november 2021 endte i ildkamp med den danske fregat "Esbern Snares" Seahawk-helikopter ud for Nigeria.

Der blev skudt mod helikopteren fra 225 og 217 meters afstand. Ingen danske soldater blev ramt.

Anklageren løfter i retten sløret for noget af efterforskningen i sagen. Han fortæller, at det først var 8. december - to uger efter ildkampen - at den nu tiltalte formodede pirat blev undersøgt for krudtslam.

Mens tre andre overlevende blev undersøgt med det samme, og der blev fundet krudtpartikler på dem, blev den sårede ikke undersøgt, fordi han skulle behandles og blev vasket.

Derfor skete det først senere, hvor prøven ikke viste krudtpartikler.

Mandag eftermiddag skal han afhøres i retssagen, hvor han nægter sig skyldig. Han afviser i øvrigt at være pirat.

Da sagen begyndte mandag, startede det med lidt forvirring om hans alder.

Ifølge den tiltalte selv er han 40 år, men hos de danske myndigheder er han blevet registreret som 31 år gammel. Anklagemyndigheden har ikke kunnet få bekræftet hans fødselsdato.

Det var 24. november 2021 ved 19-tiden, at han var om bord på en mindre båd, som kom i ildkamp med danskernes Seahawk-helikopter.

Den 40-årige og tre andre formodede pirater overlevede, mens fire andre blev dræbt af skud, og en sidste faldt over bord og formodes omkommet. Alle fire overlevende blev tilbageholdt på den danske fregat.

Efter en måneds tid blev de tre andre sat fri og måtte sejle væk på en mindre båd med mad og brændstof. Det blev vurderet, at det ikke var muligt at lave en aftale om at udlevere og retsforfølge dem i et af de omkringliggende lande

Den tiltalte var såret og fik amputeret sit venstre ben. Han blev overført til et hospital i Ghana, inden han blev bragt til Danmark, hvor Københavns Byret behandler sagen i denne uge.

- Jeg gør gældende, at den eneste grund til, at man sidder her, var, at han var så uheldig at miste sit ben. Hvis ikke det var sket, var han blevet sat på en båd sammen med de tre andre, siger forsvarer Jesper Storm Thygesen.

Anklageren ventes at kræve mellem et og halvandet års fængsel samt udvisning af Danmark med et indrejseforbud i 12 år.

/ritzau/