Arbejdere finder knoglerester ved Slagelse
Politiet mener, at rester af knogler i en grøft i Slagelse stammer fra mand, der forsvandt for otte år siden.
Ansatte i et firma, der arbejder for Banedanmark, har mandag fundet tøjrester og knogler fra et menneske ved jernbanen i den østlige ende af Slagelse.
Der er formentlig tale om liget af en ældre mand fra byen, som blev meldt savnet i 2007, oplyser vagtchef Jens Frederiksen, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.
Politiet har underrettet den forsvundne mands pårørende, men den endelige identifikation kan først ske efter et ligsyn.
Foreløbig tyder intet på, at han er blevet udsat for en forbrydelse.
- Vi kan ikke sige noget om, hvordan han døde, men umiddelbart er der ikke tegn på vold, siger Jens Frederiksen.
Det er tøj og papirer fundet ved knogleresterne, der har henledt politiets opmærksomhed på en mand, der i dag ville være 82 år, og som forsvandt fra sit hjem i Slagelse for otte år siden.
- Vi er ret sikre på, at det er ham, men det kan først bekræftes endeligt ved at ligsyn, siger Jens Frederiksen.
Fundet blev gjort af nogle arbejdere, der arbejdede i en grøft langs jernbanen.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned