Arbejdernes Landsbank får millionbøde efter politianmeldelse
Arbejdernes Landsbank har fået en bøde på to millioner kroner i en sag, der handlede om opsigelse af en kunde.
Københavns Byret har vedtaget en bøde til Arbejdernes Landsbank på to millioner kroner i en sag, der handlede om, at banken i strid med reglerne havde opsagt et betalingsinstitut som kunde.
Konkurrencerådet meldte i april 2022 Arbejdernes Landsbank til politiet i sagen.
I den konkrete sag havde Arbejdernes Landsbank opsagt betalingsinstituttet Clearhaus som kunde. Banken begrundede opsigelsen med, at Clearhaus havde fået nye udenlandske ejere.
Ifølge Konkurrencerådet var det dog ikke en gyldig grund til at opsige instituttet som kunde.
Det har National enhed for Særlig Kriminalitet (NSK) inden for politiet, der har efterforsket sagen mod Arbejdernes Landsbank.
Parterne blev enige om, at en bøde på to millioner kroner var passende, men i stedet for, at NSK bare udstedte en bøde, som Arbejdernes Landsbank betalte, skulle sagen forbi retsvæsenet, da der ikke er noget praksis på området.
Det skete mandag, hvor der var afsat halvanden time i Københavns Byret.
/ritzau/
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker