Der er nu sat et muligt navn på den fængslede bombemand fra Hotel Jørgensen. Ifølge den belgiske avis Het Nieuwsblad er han identisk med den 27-årige tjetjener Lort Djorkaez.
Oplysningen kommer, efter at B.T. har været i kontakt med boksetræner Albert Syben fra den belgiske by Liege. Han fortæller, at han trænet den mand, som dansk politi har udsendt billeder af.
Over for Het Nieuwsblad fortæller Sydens hustru efterfølgende, at der er tale om den pågældende tjetjener.
De belgiske myndigheder indledte søndag en efterforskning af sagen, efter at det var kommet frem, at den mistænkte havde belgiske identitetspapirer.
Det lokale politi i Liege fortæller til Ritzau, at man er bekendt med B.T.'s oplysninger i sagen, men henviser ellers til de føderale myndigheder.
Det har onsdag formiddag ikke været muligt at komme i kontakt med Lieve Pellens, der er talskvinde for den føderal anklager i Belgien.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde