Banders klubhuse skal fortsat være lukket i Odense
Ved at visitere folk indenfor visitationszonen i det centrale Odense har politiet beslaglagt blandt andet et oversavet jagtgevær, fem slagvåben og 17 knive. Arkivfoto. Foto: Free/Colourbox
Free/Colourbox
Politiet forlænger lukning af klubhuse med en uge, mens visitationszone i det centrale Odense også forlænges.
Fyns Politi har besluttet at forlænge en visitationszone i Odense og lukningen af Hells Angels' og Black Armys klubhuse i byen.
Baggrunden for beslutningen er, at de to grupperinger fortsat er i konflikt med hinanden, oplyser Fyns Politi.
Det er kun godt en uge siden, at en 26-årig mand fra Odense blev stukket med en kniv i området ved Lærkeparken i Odense. Politiet afviser ikke, at knivstikkeriet har tilknytning til den verserende bandekonflikt.
Klubhusene, der er lukket og ikke må benyttes, ligger på henholdsvis Petersmindesvej 20 og Nyborgvej 140 E. Begge steder har været lukket siden 4. oktober.
Nu er lukningen forlænget med en uge frem til 15. november.
Visitationszonen i det centrale Odense er forlænget, så den foreløbig varer indtil 22. november.
- Vi mener stadig, der er en konflikt. Den seneste uge har vi blandt andet fået anholdt og varetægtsfængslet to personer med tilknytning til bandemiljøet, siger vicepolitiinspektør Jens Langdal, Fyns Politi, i en pressemeddelelse.
I forbindelse med begge anholdelser beslaglagde politiet skydevåben.
Siden begyndelsen af september har politiet gennemført 421 visitationer og beslaglagt en stribe våben. Det er blandt andet et oversavet jagtgevær, fem slagvåben, 17 knive, en gasspray og en peberspray.
Visitationszonen i det centrale Odense er afgrænset af Odense Å, Kertemindevej, Fynske Motorvej, Østre Ringvej, jernbanen og Odense Kanal.
Seneste artikler
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde