Men det lykkedes ikke, og efter en biljagt rundt på de nordvestsjællandske veje faldt gruppen af de lidt for langfingrede, unge mænd i hænderne på politiet.
De sigtes nu for indbrud i Nordeas filial på Skarridsøgade, hvor politiet mener, at de brækkede et vindue op og forsøgte at få fingrene i pengene inde i en mønttæller. Dog tilsyneladende uden større held.
De blev anholdt, da en politipatrulje i området lagde mærke til et par mistænkelige personbiler, som ikke udviste synderlig begejstring over udsigten til at tale med betjentene.
- Trods ihærdige forsøg på at ryste politiet af og forhindre politiet i at stoppe den ene personbil, lykkedes det politiet at standse bilen på Skovvejen, skriver Midt- og Vestsjællands Politi i sin døgnrapport.
De anden personbil blev også standset kort efter.
De fem mænd, som nu sigtes for indbrud, er i alderen 20-27 og kommer fra henholdsvis Jyderup, Ballerup, København og to fra Skovlunde. To af mændene sigtet også for brud på våbenloven.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde